Hjälp oss skapa en hållbar planet – våra elevers tips

Tips från våra studenter

Att ta hand om miljön är något som vi värnar om på NTI-skolan. Det är viktigt att sprida kunskap om hur vi alla kan hjälpas åt att minska människans påverkan på miljön. Nu har vi frågat våra elever om vad dom gör för miljön och vad deras bästa tips är. Kanske finner du här något du kan göra för miljön som du inte tänkt på innan?

”Det som är bra för klimatet är ofta bra för dig”  – Mycket som är bra för klimatet är även bra för vår hälsa och välbefinnande.  Att äta mer vegetabilisk kost är att äta mer etiskt och miljövänligt tycker flera av våra elever. Även att cykla istället för att ta bilen korta sträckor gynnar miljön och faktum att det även är positivt för din hälsa gör det till ett av våra elevers bästa tips.

”Att ta hand om miljön kan även vara ekonomiskt” – Att planera dina inköp efter hur mycket du äter gynnar din plånbok och minskar matsvinnet. Ta vara på resterna så har du en matlåda att ta med till skolan eller jobbet och lär dig förvara maten rätt så håller den längre. Att cykla eller åka kommunalt är också bra ur ett ekonomiskt perspektiv för dig som vill hålla nere kostnaderna.

Våra elever rekommenderar starkt att börja använda en tygkasse eller ryggsäck när du handlar så gynnar du både dina egna plånbok och minskar användningen av plast. Något man kanske inte heller tänker på men som våra elever har tipsat om är att se över sina vitvaror hemma och byta ut de som är 10 år eller äldre för att minska energiförbrukningen och välj då vitvaror med bästa energi klass (A+++). Släck lampor, dra ut mobilladdaren när den inte används och stäng av apparater istället för att ha dem i stand-by läge så slipper du onödig energiförbrukning och på så sätt drar du även ner dina kostnader – win win.

Lite blandade tips från våra elever:
 • Våga vintage – Behöver du något nytt i garderoben? Handla begagnat, sy om dina kläder och byt med vänner.
 • Laga saker som går sönder- Kanske halverar du dina inköp genom att byta, låna laga?
 • Ska du ut och ta en promenad? Plocka upp skräp efter vägen och släng.
 • Köp närodlat och säsongsbaserad mat – så stöder du den lokala bonden och minskar transportsträckor.
 • Kan du jobba eller plugga hemifrån? Ta möjligheten så minskar du utsläppen av transporter till och från jobbet eller plugget.
 • Återanvänd flaskor – så minskar du plastanvändningen.
 • Panta dina flaskor och källsortera.

Vad gör NTI-skolan för miljön idag?

För oss är det viktigt att hjälpa planeten och därför kämpar vi för att värva 5% fler elever varje år till NTI-skolan.

Genom att studera digitalt så hjälper vi miljön på följande sätt:

 • Du som studerar på distans reser inte till och från skolan, vilket gör att utsläppen minskar
 • Energiförbrukning och sådant som behövs för att ha ett klassrum försvinner
 • Pappersförbrukningen för att printa kompendier eller andra utskrifter minskar. Om du studerar med en e-bok så så minskar även pappersförbrukning och transport av böcker.
 • Elektronikskrot minskar eftersom man använder en egen dator.
 • Livsmedels-svinn minskar eftersom många äter hemma, transporter till restauranger minskar också.

Som student uppmanas man att bidra i miljöarbetet genom att:

 • Sortera avfall hemma
 • Släcka belysning och stänga av elektronik när det inte används
 • Välja att cykla/ promenera mera
 • Välja e-böcker då det går
 • Inte använda engångsartiklar
 • Se till att äta upp rester i kylen 

Har du fler tips på hur vi kan göra vår skola mer miljövänlig? Vi tar gärna emot förslag på fler saker vi kan göra för miljön. 

Nu kämpar vi tillsammans för en bättre miljö.